TOMOGRAFIA KOMPUTEROWA (TK, COMPUTED TOMOGRAPHY, CT)

Umów się na wizytę!

Diagnostyka obrazowa jest jedną z najszybciej rozwijających się gałęzi nowoczesnej medycyny weterynaryjnej, a jej zastosowanie pozwala na zdiagnozowanie wielu schorzeń narządów wewnętrznych, a także narządu ruchu. Obrazy uzyskane w trakcie badań dostarczają bardzo precyzyjnych informacji o najmniejszych zmianach chorobowych. Praktycznie każdy narząd możemy obejrzeć w projekcji trójwymiarowej.

W naszej Pracowni pracujemy na aparacie Toshiba ASTELION - jest to nowoczesny 16-rzędowy tomograf komputerowy przeznaczony do badań całego ciała, który wykorzystuje najnowocześniejsze technologie umożliwiające osiąganie jak najlepszych rezultatów diagnostycznych przy możliwie najniższej dawce promieniowania i w jak najkrótszym czasie.

Technologia Quantum Detector umożliwia skanowanie z najcieńszą dostępną na rynku warstwą o grubości 0,5 mm zapewniając najwyższą jakość obrazu.

W pełni zintegrowane z protokołem badania AIDR 3D i SureExposure 3D automatycznie redukują dawkę promieniowania i pozwalają na przeprowadzenie badania bez strat jakości obrazu.

Opis badania jest gotowy do odbioru w czasie do 7 dni od wykonania badania - jest to wynik w formie pisemnego raportu oraz dodatkowo w postaci obrazów nagranych na płycie DVD wydawanej zaraz po wykonanym badaniu.

Opisy badania tomograficznego wykonuje specjalista radiologii weterynaryjnej.

W CELU USTALENIA KONKRETNEGO TERMINU BADANIA PROSIMY O KONTAKT.

RTG

Kolejnym doskonałym narzędziem diagnostycznym jest radiografia cyfrowa . Jest to nowoczesna technika, w której tradycyjne zdjęcie na kliszy rtg zostaje zastąpione obrazem cyfrowym oglądanym na ekranie monitora komputerowego.

Wynik wydajemy natychmiast po zakończeniu badania.

USG

Dodatkowe możliwości obejrzenia narządów wewnętrznych i postawienia właściwej diagnozy stwarza badanie ultrasonograficzne. Jest to metoda badania obrazowego wykorzystująca ultradźwięki do precyzyjnego badanie tkanek miękkich , zwłaszcza narządów jamy brzusznej. Dodatkowo technika dopplerowskiego badania przepływów naczyniowych pozwala na dokładniejsze badanie serca i narządów jamy brzusznej.

WIDEOENDOSKOPIA

Technika ta umożliwia obejrzenie przy użyciu endoskopu wyposażonego w kamerę i źródło światła struktur położonych w trudno dostępnych regionach ciała. Endoskop możemy wprowadzić np: do naturalnych otworów ciała i obejrzeć oraz utrwalić rzeczywisty obraz takich narządów jak kanał słuchowy, jama nosowa, jama ustna, krtań, tchawica, przełyk, pochwa.

Przygotowanie zwierzęcia do badań:

    CT
  • Badanie wykonujemy w znieczuleniu ogólnym, dlatego zwierzę należy poddać wcześniej 8 godzinnej głodówce.
  • W przypadku podania kontrastu obowiązkowym badaniem jest zmierzenie poziomu kreatyniny we krwi, aby upewnić się, że nerki pracują prawidłowo.
  • Zalecamy także wykonanie pełnego badania krwi, w szczególności u zwierząt geriatrycznych.
    RTG
  • Większość badań wykonujemy na pacjentach przytomnych, jednak w określonych sytuacjach (pacjent agresywny, RTG ortopedyczny) konieczne jest uspokojenie farmakologiczne.
  • U zwierząt poddawanych sedacji zalecamy 8 godzinną głodówkę.
  • U pacjentów z dusznością oraz niestabilnych krążeniowo-oddechowo odstępujemy od wykonania zdjęć do czasu ich stabilizacji.
    USG
  • Do planowanego badania zwierzę powinno być na czczo: od 8-12 godzin w przypadku kota oraz 12-18 godzin w przypadku psa, wodę należy odstawić na około 2 godziny przed badaniem.